Dubrownik

administracja

22 lipca 2020

Brak komentarzy

Dubrownik w jeden dzień, co zobaczyć?

Dubrownik to miejsce, które bardzo często odwiedzane jest na jeden – góra dwa dni. Dla wielu będzie niedosyt, bo przecież Dubrownik to nie tylko miasto i nudne budynki. To miejsce, które porywa wiele osób na kilka dni, to miejsce gdzie twój aparat będzie pękał w szwach.

Pod atrakcjami opiszę Wam informacje jak nie stracić majątku w Dubrowniku, dlaczego nie warto kupować osobno biletów.

Zacznijmy od zaplanowania czasu Twojego magicznego dnia w Dubrowniku:

 1. Śniadanie w hotelu (z samego rana po 7:00 rano)
  W Dubrowniku w sezonie jest jak wszędzie w Chorwacji bardzo gorąco, najlepiej tego dnia szybko się zebrać na śniadanie i jak najwcześniej ruszać na miasto.
 2. Mury Miejskie Dubrownik (normalny wakacje 200 HRK ok. 120 PLN)
  Największa i najpopularniejsza atrakcja w centrum miasta Walls of Dubrovnik to miejsce obowiązkowe na Waszej trasie. Mury miejskie możecie zobaczyć na wszystkich zdjęciach, które pokazują właśnie to miasto. Są to kamienne mury obronne. Przez stulecia dobrze prosperujące miasto portowe w Dubrowniku było nie tylko chronione przez dyplomatyczne umiejętności swoich przywódców, ale także przez otaczające go mury i fortyfikacje. Stojąc w obliczu ciągłych zagrożeń ze strony potężnych wrogów, przywódcy i mury obronne otaczające miasto były mocne.
 3. Wieża Minčeta
  Pierwsze inwestycje obronne przeprowadzono w Dubrowniku jeszcze w X wieku. Pierwsza Minčeta została wzniesiona przez lokalnego budowniczego Nićifora Ranjinę w 1319 roku.
 4. Fort Lovrijenac (normalny wakacje 50 HRK ok. 30 PLN)
  Musicie wiedzieć, że część obronna Dubrownika składa się z dwóch fortów. Jednym z nich jest Fort Lovrijenac. Ten fort jest miejscem obowiązkowym nie tylko ze względu na swoją historię, ale właśnie z tego miejsca jest przepiękny widok na Mury Miejskie i cały Dubrownik. Fort w zespole umocnień Dubrownika, na zewnątrz murów miejskich, na skalistym półwyspie Lovrijenac między zatoczkami Uvala Kolorina i Uvala Pile. Nazwa pochodzi od świętego Wawrzyńca. Skała, na której posadowiono fort, sięga 37 m nad poziom morza. Fort jest trójpoziomową budowlą na planie trójkąta.We wnęce w ścianie nad bramą stoi renesansowy posąg świętego Błażeja dłuta Vicka Lujova z Korčuli. Nad bramą widnieje napis NON BENE PRO TOTO LIBERTAS VENDITUR AURO – „Wolność nie jest na sprzedaż [nawet] za wszystko złoto”. Legenda głosi, że fort został zbudowany na początku XI wieku, w ciągu trzech miesięcy po tym, jak dubrowniczanie dowiedzieli się, że Republika Wenecka planuje na tym półwyspie budowę fortu szachującego Dubrownik.
 5. Stradun połączony z lunchem
  Poczujesz się jak na starówce w Gdańsku tysiące lat temu. To miejsce skradło nasze serce i ukradło nam sporo czasu. Nie kierujemy się przewodnikami, jedynie same fakty – to miejsce jest rewelacyjne. Stradun (Placa) w Dubrowniku. Deptak w Dubrowniku. Główna ulica starego miasta, biegnąca od Bramy Pile do Bramiy Ploče. Deptak wyłożony jest płytami marmurowymi. Ulica mierzy 300 metrów długości i rozciąga się pomiędzy dwiema dawnymi bramami miejskimi Pile i Peskarija. Na jej krańcach znajdują się też dwie fontanny. Ulica zamknięta dla ruchu samochodowego, dlatego można tutaj spacerować w nieskończoność. Są tutaj też liczne restauracje, kawiarnie, lodziarnie i sklepy. Dodatkowo warto wspomnieć, że jest tutaj jedna z najlepszych restauracji w Dubrowniku – Nautika.
 6. Pałac Sponza
  Pałac ten to jedna z nielicznych budowli w Dubrowniku, która, niemal nienaruszona, przetrwała trzęsienie ziemi w 1667 r. Pałac znajduje się w północnej części placu Luža, tuż przy wieży zegarowej. Budowę pałacu rozpoczęto w roku 1516, według projektu głównego architekta Paskoje Miličevicia. Budynek łączy w sobie cechy stylu gotyckiego i renesansowego, wyróżnia się przepięknymi zdobieniami okiennych framug oraz oryginalną kolumnadą wewnętrznego dziedzińca. Nazwa pałacu wskazuje, że mógł się tam mieścić także zbiornik na wodę deszczową. Pałac Sponza wybudowano z myślą o ulokowaniu tam izby celnej, jednak znalazło się w nim miejsce również dla instytucji kulturalno-oświatowych.
 7. Pałac Rektorów
  Pałac Rektorów (Knežev Dvor) stanowił przez wieki siedzibę władz miasta. Za czasów, w których miasto nosiło jeszcze nazwę Ragusa, urzedowal w nim rektor, polityczny i administracyjny dowódca miasta, a także organy administracyjne. Pałac pochodzi z pierwszej polowy XV-wieku, jednak w kolejnych wiekach był rozbudowywany.
 8. SRD wzgórze + cable car (100 HRK ok. 60 PLN lub za darmo samochodem)
  No i teraz pewnie myślicie, dlaczego wzgórze SRD i kolejkę linową dałem na samym końcu? Myślę, że zachód słońca połączony z lampką wina na wzgórzu jest czymś przepięknym. Po zachodzie widok oświetlonego Dubrownika jest przepiękny. Srđ to niska góra tuż za otoczonym murami Dubrownikiem w Dalmacji w Chorwacji. Góra, będąca częścią Alp Dynarskich, ma wysokość 412 metrów. Na jego szczycie znajduje się duży biały kamienny krzyż i Fort Imperial, budowla obronna zbudowana przez Francuzów w 1810 roku podczas wojen napoleońskich. Na wzgórze można wjechać samochodem – podjazd jest dość prosty, ale jeśli masz lęk wysokości to nie polecamy drogi samochodem.

Jeśli spędzacie więcej czasu w Dubrowniku to koniecznie musicie wybrać się na rejs łodzią, aby zobaczyć:

 1. Lopud + Sunj plaża (koniecznie poproście tutaj w Lopud o przystanek – przepyszne jedzenie!)
 2. Sipan
 3. Kolocep + Blue Cave

Jeśli chcielibyście popłynąć ze skipperem to nasz przyjaciel z przyjemnością Was zabierze! Napiszcie do nas, a pomożemy Wam!

PARKING DUBROWNIK nawet za darmo!

Jeszcze bardzo ważna kwestia to parkingi w Dubrovniku. Istnieje wiele sposobów na uniknięcie wysokich opłat parkowania w samym centrum. Wydawałoby się, że nie trzeba sprawdzać cen, bo przecież parkujemy na chwilkę. Ale pokażę Wam różnice, które warto jednak brać pod uwagę.

Jeśli planujecie zaparkować samochód na 7 godzin x 40 kuna = 280 KUNA (prawie 170zł), a jeśli znajdziecie parking obok centrum to może wyjsć 7 godzin x 20 kuna = 140 KUNA (80zł). Wydaje się sympatycznie prawda? A jeszcze lepszym rozwiązaniem może być pozostawienie samochodu u waszego gospodarza, albo tak jak niektórzy robią – parkują na górze SRD (parking bezpłatny) i biorą kolejkę do miasta (opisałem wyżej) – przy okazji mają atrakcję w cenie. Za parking można płacić aplikacją – polecam! Na znakach przy parkingu są instrukcje. Wybór pozostawiam Wam!

JEDZENIE W DUBROVNIKU – dlaczego tak drogo?

Moi drodzy, pamiętajcie o tym, że restauracje w większości mają ceny przygotowane dla turystów! Czy to znaczy, że lokalni płacą inaczej? Oczywiście! My osobiście korzystaliśmy z pysznego lunchu w rodzinnej restauracji pod Dubrownikiem, gdzie mieliśmy swój apartament.

Płaciliśmy za lunch 40 kuna za osobę (2 dania) – taka cena jest niemożliwa dla turysty prawda? A jednak. Powołaliśmy się na danie dnia (nie było informacji) i otrzymaliśmy pyszną rybkę z dodatkami i zupę. Normalnie trzeba liczyć w granicach 70-100 kuna za obiad za osobę.

Lunch oczywiście był tylko w godzinach 12-14, ale było to dla nas wystarczające – jedzenie pyszne, bo składniki dostarcza im rodzina z Czarnogóry. Chcecie wpaść? Polecamy – Štikovica 24a, 20235, Zaton – Konoba Veranda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *