administracja

21 lipca 2020

Brak komentarzy

Split Dubrownik koronawirus Chorwacja 2020 lipiec

Wpis aktualizowany ostatnio: 21.07.2020 21:20

Chorwacja: Dnia 20.07 przypadków – 25 osób, 21.07 – 52 osoby. Wszystkich przypadków od początku pandemii ok. 4500.

Polska: 21.07 przypadków +400 osób. Wszystkich przypadków od początku pandemii ok. 41000.

 

 

Jeśli planujecie wyjazd do Chorwacji, a najczęściej jest to Split lub Dubrownik to chciałbym przedstawić Wam fakty oraz to co jest gołym okiem widocznym w Chorwacji.

W Chorwacji będąc na urlopie zapewne będziecie zdziwieni, że nie ma ogólnie takiej dużej paniki i obostrzeń co do koronawirusa jak w Polsce. Gołym okiem widać, że w sklepie maski noszą tylko pracownicy sklepu, a nawet z tych pracowników połowa nosi je na brodzie.

Nowe restrykcje od 12.07.2020

Niestety tak było do 12 lipca 2020. Teraz troszeczkę Chorwacja wprowadza zaostrzenia. Ze względu na zwiększającą się ilość turystów Chorwacja przywróciła już obowiązkowe noszenie maseczek:

  • pracownicy zakładów opieki zdrowotnej i osoby odwiedzające pacjentów, jeżeli wizyty są dozwolone
  • kierowcy, inni pracownicy pojazdów transportu publicznego i pasażerowie transportu publicznego
  • pracownicy sklepu i wszyscy klienci sklepów
  • pracownicy branży hotelarskiej, którzy mają kontakt z gośćmi lub uczestniczą w podawaniu i przygotowywaniu posiłków i napojów
  • inne osoby zobowiązane do tego zgodnie ze specjalnymi instrukcjami i zaleceniami Chorwackiego Instytutu Zdrowia Publicznego

Chorwacja wiosną z powodzeniem ograniczyła rozprzestrzenianie się choroby i na początku czerwca liczba nowych przypadków spadła do kilku dziennie, a nawet do zera. Jednak w ostatnich tygodniach liczba nowych przypadków wzrosła. Jak podała agencja Reutera, wiele osób obwinia za to duże zgromadzenia, takie jak śluby.

Kto może teraz wjechać do Chorwacji?

Obywatele UE (bez względu na miejsce zamieszkania), strefa Schengen i kraje stowarzyszone z Schengen, a także członkowie ich rodzin i obywatele państw trzecich, którzy są rezydentami długoterminowymi zgodnie z dyrektywą Rady 2003/109 / EZ z dnia 25 listopada 2003 r. W sprawie status długoterminowych obywateli państw trzecich i osób uprawnionych do pobytu zgodnie z innymi dyrektywami UE lub krajowymi lub posiadających krajowe wizy długoterminowe.

Dodatkowo czasowy zakaz wjazdu do Republiki Chorwacji z państw trzecich, z wyjątkiem pasażerów, o których mowa w pkt 1, nie ma zastosowania do (link tutaj)

Zarejestruj swój przyjazd do Chorwacji!

W celu skrócenia czasu oczekiwania na przejściu granicznym zaleca się, aby cudzoziemcy, którzy przybędą do Chorwacji, przesłali dodatkowe dane z wyprzedzeniem na adres internetowy https://entercroatia.mup.hr/

 

Szukasz pomysłów i ciekawostek o Chorwacji? Wejdź na naszą stronę poświęconą Chorwacji: www.kierunekpodroze.pl/chorwacja/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *